Case Study →

Działania PR, które pomogą Twojej firmie – Grupa Artemis

Działania public relations są istotne dla każdej firmy, niezależnie od wielkości, struktury czy branży. Od dawna wiadomo jak budowanie pozytywnego wizerunku firmy ma wielki wpływ na sprzedaż i zyski. Zła opinia może przełożyć się na znaczny spadek obrotów, za to ta dobra – pozytywnie wpłynąć na sprzedaż. Dlatego zatem działania public relations i ich odpowiednie dobranie do potrzeb firmy, jest tak ważne.

PR może być świetnym sposobem na zaprezentowanie konkretnego przekazu szerszej publiczności. Dobry PR pomaga też wejść na właściwy rynek i skierować swoje treści do odpowiednich odbiorców, dziś same działania marketingowe nie wystarczą, żeby budować relacje między organizacją, a zewnętrznym otoczeniem firmy.

Osoby zajmujące się kwestią PR muszą działać na wielu płaszczyznach.

Warto również zwrócić uwagę, że public relations ma formę dialogu firmy z jej otoczeniem. To właśnie odróżnia je od reklamy, która jest jednokierunkowa i oparta na tym, co firma ma do przekazania klientowi – bez otrzymania informacji zwrotnej.


Budowanie wizerunku eksperta w branży

Im ważniejsze informacje opublikujesz, tym bardziej ugruntujesz swoją markę jako autorytatywne źródło w swojej dziedzinie. Zadbaj o merytoryczną jakość i językową przystępność publikowanych informacji. Dzięki temu trafisz do szerszego grona potencjalnych zainteresowanych. Możesz wizerunek eksperta budować w sieci, w postaci prowadzenia swojego bloga, umieszczania treści w mediach społecznościowych, dodawania merytorycznych filmów, ale to nie jedyna ścieżka.

Wiele firm inwestuje w komunikację w mediach, organizacje te pojawiają się z odpowiednim przekazem w czasopismach, na portalach, które docierają do ich grupy docelowej. Co, ciekawe treści, jakie publikują nie są sprzedażowe, a przede wszystkim skupiają się na rozmowach o problemach czy wyzwaniach branży.

Mówienie o sobie stało się ostatnio bardzo modne i nie bez powodu. Ludzie pamiętają Cię przez historie, a nie przez branding korporacyjny. Wiele z przedsiębiorców coraz chętniej na LinkedIn mówi również o swoich porażkach i o tym, jak na nich wpłynęły.


Kreowanie opowieści marki, które poruszają

Dziś, rynek przesycony jest reklamami oraz przekazami marketingowymi. Dlatego opowiadanie historii staje się jednym z najważniejszych sposobów na zwrócenie uwagi odbiorców i zbudowanie trwałej relacji z marką. Opowiadać można o wielu aspektach, natomiast liczy się przede wszystkim wiarygodność oraz autentyczność. Dzięki nim będą one bardziej skuteczne i zapadną w pamięć odbiorców.

Są różne rodzaje historii:

  • Historie założycielskie to opowieści o tym, jak firma została założona i jakie były jej początki. Są one skutecznym sposobem na przekazanie tożsamości marki.

  • Historie klientów to opowieści o tym, jak ich życie lub biznes zostały zmienione, dzięki produktom lub usługom danej marki.

  • Historie produktów to opowieści o tym, jak dany produkt został zaprojektowany i wyprodukowany oraz jakie korzyści daje konsumentom.

  • Historie marki to opowieści o tym, co marka reprezentuje, jakie ma wartości i jaki ma wpływ na rynek lub społeczeństwo.


Skuteczne media relations: klucz do sukcesu w PR

Nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów ze światem mediów to kwintesencja pojęcia media relations. Dziennikarze stają się łącznikiem pomiędzy produktem lub usługą a klientem. Dzięki szerokiemu zasięgowi mediów ludzie mają szansę lepiej poznać daną firmę. Z kolei przedstawiciele mediów uzyskują nieograniczony dostęp do najświeższych informacji.

Na przykład w relacjach z mediami spotkasz takie narzędzia, jak różne formy tekstów np.: notatka lub informacja prasowa, oświadczenie prasowe, komentarz. Inne skuteczne narzędzia to także: wywiady, konferencje prasowe, komentarze radiowe czy telewizyjne. W niektórych sytuacjach niezbędne jest zaproszenie dziennikarzy do siedziby przedsiębiorstwa. Ma to za zadanie zobrazować pewne decyzje lub problemy.

Informacje prasowe dotyczą najczęściej nowych produktów, usług, strategii czy wydarzeń. Są wysyłane do dziennikarzy w celu zainteresowania ich danym tematem.

Wywiady są formą bezpośredniego kontaktu z mediami. Są zaplanowanymi spotkaniami, odbywającymi się w konkretnym miejscu i czasie, podczas nich jest poruszany ustalony wcześniej zakres tematyczny przez obie strony. Rozmowa z osobą o odpowiednich kompetencjach może być mocnym czynnikiem wpływającym na zewnętrzny wizerunek marki. Dzięki dobrym relacjom z dziennikarzami przeprowadzenie wywiadu nie zawsze musi odbywać się z inicjatywy przedsiębiorstwa, co dodatkowo wzmacnia atrakcyjność tego narzędzia i pozycjonuje eksperta i daną markę jako wiarygodną i profesjonalną.

Konferencje prasowe to wydarzenia medialne, podczas których przekazywane są istotne informacje. Dziennikarze są na nie zapraszani w celu wysłuchania komunikatu oraz zadawania pytań związanych z omawianą kwestią.


Wsparcie społeczności lokalnej i odpowiedzialność społeczna

Wspieranie lokalnej społeczności ma również wiele korzyści.
Może pomóc w budowaniu silniejszych więzi między ludźmi, a także wzmocnić lokalną gospodarkę. Wspieranie lokalnej społeczności to także świetny sposób na promowanie zrównoważonego rozwoju.

Bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska, relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstwa i kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego.


Jak mierzyć działania PR?

Pierwszym krokiem do precyzyjnej analizy działań PR jest wnikliwa ocena sytuacji i wyznaczenie konkretnych, mierzalnych celów, które będą spójne z celami biznesowymi firmy.

Zacznij od określenia stanu wyjściowego firmy – jaka jest jej pozycja na rynku, wizerunek na zewnątrz i wyzwania, z którymi się mierzy.

Następnie przejdź do planowania i ustalenia celów. W idealnym świecie cele działań PR są zorientowane na grupę docelową.

W zależności od tego, co chcesz osiągnąć cele dzieli się na dwie kategorie – długo i krótkofalowe. 

Przed rozpoczęciem kampanii firma powinna określić satysfakcjonującą liczbę wzmianek w mediach i social mediach, a także na forach czy kanale YouTube.

Pierwszym elementem oceny skuteczności kampanii jest jej zasięg. Największy posiadają media biznesowe, lifestylowe, a także ogólnoinformacyjne. Popularne stacje telewizyjne mają zasięg ok. 1 miliona odbiorców. Czynnikiem, który powinien interesować firmy jest dotarcie.

Kolejne czynniki w mierzeniu działań public relations to np. ilość wzmianek o naszej firmie w mediach społecznościowych, najczęściej raporty działań PR opierają się właśnie na liczbie publikacji, ich zasięgu lub też tzw. „opiniotwórczości” tytułu lub stacji, która o marce wspomniała.


Skontaktuj się z nami

https://www.grupaartemis.pl/public-relations/

Wybranie dobrej agencji public relations zdecydowanie wpływa na sukces marki. Przed podjęciem decyzji, sprawdź dlaczego właśnie z nami chcesz  współpracować. Zobacz nasze dotychczasowe osiągnięcia, poznaj w jakich sektorach się poruszamy i w czym się specjalizujemy.

Grupa ArteMis

Copyright © 2021 Grupa Artemis Sp. z o. o. All rights reserved.

Jesteśmy tu dla Ciebie.

W obliczu COVID-19 w naszej Agencji pracujemy w pełni zdalnie. Działamy regularnie. Jeśli obecna sytuacja w jakikolwiek sposób wpłynęła na Twoją firmę pomożemy w zakresie zarządzania marketingowego lub usług konsultingowych. Skontaktuj się z nami - jesteśmy do Twojej dyspozycji.